Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
ZEZWOLENIE NA PROWADZENIE PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE GRZEBOWISK ZWŁOK ZWIERZĘCYCH I ICH CZĘŚCI
Urząd Miasta Piły Plac Staszica 10 64-920 Piła |
|
Sprawa prowadzona przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska KARTA USŁUG nr GKM/5 |
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r., poz. 2010 ze zm.),
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1000),
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze m.),
- uchwała Nr XXVII/374/12 Rady Miasta Piły z dnia 18 grudnia 2012 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zezwolenia na prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt, grzebowiska zwłok zwierzęcych i ich części, spalarni zwłok zwierzęcych i ich części oraz na ochronę przed bezdomnymi zwierzętami.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami.
- Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych.
- Zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne.
Opłaty: 616,00 zł – zgodnie z częścią III ust. 44 pkt 1 załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Opłaty skarbowej można dokonać przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu Miasta Piły – PKO BP S.A. 09 1020 4027 0000 1202 1119 3291.
Miejsce złożenia dokumentów: Kancelaria Główna Urzędu Miasta Piły, parter, pok. 7A.
Godziny pracy: poniedziałek – piątek 730 – 1530
Miejsce załatwienia sprawy: Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, I piętro, pokój 133.
Kontakt: tel. 67 210 42 59, e-mail: wgk@um.pila.pl
Termin załatwienia sprawy: Bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Tryb odwoławczy: Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Pile za pośrednictwem Prezydenta Miasta Piły w terminie 14 dni, licząc od daty otrzymania zezwolenia.
Inne informacje: Wymogi wynikające z Uchwały Nr XXVII/374/12 Rady Miasta Piły z dnia 18 grudnia 2012 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zezwolenia na prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt, grzebowiska zwłok zwierzęcych i ich części, spalarni zwłok zwierzęcych i ich części oraz na ochronę przed bezdomnymi zwierzętami.
Wniosek może złożyć również pełnomocnik strony, po przedstawieniu pisemnego pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu jest zwolnione z opłaty skarbowej. Jeśli udzielamy pełnomocnictwa do załatwienia sprawy osobie obcej (nie z rodziny) to za pełnomocnictwo należy uiścić opłatę skarbową w kwocie 17,00 zł.
Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie grzebowiska zwłok zwierzęcych i ich części powinien:
- Dysponować tytułem prawnym do nieruchomości, na której prowadzić będzie grzebowisko zwłok zwierzęcych i ich części, wynikającym z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przez okazanie stosownego dokumentu bądź umowy.
- Posiadać decyzję powiatowego lekarza weterynarii zatwierdzającą zakład do prowadzenia działalności w zakresie grzebowiska zwłok zwierzęcych i ich części, stwierdzającą spełnienie wymagań weterynaryjnych określonych przepisami Unii Europejskiej, ustanawiającymi przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
- Posiadać obiekty i środki techniczne niezbędne do właściwego prowadzenia działalności, a w szczególności:
- chłodnię do czasowego przetrzymywania zwłok zwierzęcych i ich części;
- miejsce do magazynowania środków do dezynfekcji zwłok zwierzęcych i ich części przed ich zagrzebaniem;
- narzędzia do grzebania zwłok zwierzęcych i ich części;
- środek transportu do przewożenia zwłok zwierzęcych i ich części, dopuszczony do użytku decyzją powiatowego lekarza weterynarii.
- Dysponować bazą danych umożliwiającą elektroniczną ewidencję świadczonych usług.
- Teren przeznaczony na grzebowisko zwłok zwierzęcych i ich części powinien być zlokalizowany w sposób wykluczający możliwość szkodliwego wpływu na otoczenie, poprzez spełnienie następujących wymagań:
- odległość grzebowiska od zabudowań mieszkalnych powinna wynosić co najmniej 150 m lub 50 m pod warunkiem, że teren w granicach od 50 do 150 m odległości od grzebowiska posiada sieć wodociągową i wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone;
- odległość granicy grzebowiska od ujęć wody służących jako źródło zaopatrzenia sieci wodociągowej w wodę do picia i potrzeby gospodarcze nie może być mniejsza niż 500 m;
- na terenie grzebowiska najwyższy poziom wody gruntowej powinien znajdować się co najmniej 1,5 m od najniższego poziomu miejsca grzebania zwierząt, a spływ wód powierzchniowych nie może następować w kierunku ujęć wód podziemnych oraz wód powierzchniowych;
- teren grzebowiska powinien mieć ukształtowanie umożliwiające łatwy spływ wód opadowych i nie podlegać zalewom;
- spływ wód opadowych i roztopowych z terenu grzebowiska nie może powodować szkód na terenach sąsiednich;
- w przypadku planowanego zapotrzebowania na wodę należy określić źródło czerpania wody;
- teren przeznaczony na grzebowisko powinien być ogrodzony i zabezpieczony przed dostępem osób postronnych.
- Możliwość lokalizacji grzebowiska na wskazanym terenie wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań środowiska gruntowo-wodnego, które należy uwzględnić w dokumentacji hydrogeologicznej.
Pobierz formularz |