Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urzędu Miasta Piły (Archiwum)
Bip - Strona główna

Rada Miasta

Urząd Miasta

Oświadczenia majątkowe

Załatwianie spraw w Urzędzie

Ogłoszenia i komunikaty »

Prawo lokalne

Przetargi na nieruchomości i ruchomości gminne

Konkursy ofert

Zagospodarowanie przestrzenne

Nabór na stanowiska

Jednostki organizacyjne

Jednostki pomocnicze-Osiedla »

Budżet i mienie Gminy

Raporty o stanie Gminy Piła »

Organizacje pozarządowe

Strategie i programy »

Ochrona środowiska

Informacja publiczna

Konsultacje z mieszkańcami »

Spisy Powszechne

Wybory Powszechne

Zgromadzenia publiczne

Działalność lobbingowa

Polityka prywatności »

Ochrona Danych Osobowych »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza »

Dostępność

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych »

walidacja css walidacja html
Strona główna » Ogłoszenia i komunikaty UM » Inf_20110128_2

Ogłoszenia i komunikaty UM: Inf_20110128_2

PREZYDENT
MIASTA PIŁY
 

INFORMACJA
Prezydenta Miasta Piły
w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego
w prawo własności nieruchomości.

Informuję, że przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2005r. Nr 175, poz. 1459 ze zm.).

Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mogą wystąpić:

  • osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy (13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych;
  • osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy (13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.;
  • osoby fizyczne będące następcami prawnymi osób, o których mowa wyżej.

Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić również:

  • osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego;
  • spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości;
  • osoby fizyczne i prawne będące następcami prawnymi osób, o których mowa wyżej.

Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia.

Do ustalenia tej opłaty stosuje się odpowiednio przepisy art. 67 ust. 3a i art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
Opłatę z tytułu przekształcenia można uiścić jednorazowo lub na raty.

Rozłożenie opłaty na raty następuje na wniosek użytkownika wieczystego, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona cześć opłaty, rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Wierzytelność z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ustawa przewiduje przyznanie obowiązkowych bonifikat od opłaty za przekształcenie:

  • Osobie fizycznej, której dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na jej wniosek, 90% bonifikaty od opłaty, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę.
  • Osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na ich wniosek, 50 % bonifikaty od opłaty.
  • W odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, opłatę, obniża się o 50 %.

Ponadto ww. osobom uprawnionym przysługuje możliwość przyznania dodatkowych bonifikat od opłaty za przekształcenie na podstawie Uchwały Nr XLVII/583/10 Rady Miasta Piły z dnia 27 kwietnia 2010r. (Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 150, poz. 2870), pod warunkiem, iż nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe i użytkownik wieczysty nie posiada zadłużenia wobec Gminy tytułem opłat za nieruchomość będącą przedmiotem przekształcenia:

  • 80 % bonifikaty przy jednorazowej zapłacie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
  • 65 % bonifikaty przy rozłożeniu na raty opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
  • 99 % bonifikaty w przypadku użytkowników wieczystych lub ich następców prawnych,którzy wnieśli jednorazowa opłatę za cały okres użytkowania wieczystego, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz:

  • osób fizycznych będących w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa, albo ich następców prawnych,
  • spółdzielni mieszkaniowych lub ich następców prawnych, będących użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości, które uzyskały użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa.

Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stosuje się z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.

W celu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości należy wypełnić dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Piły pod adresem: www.bip.um.pila.pl (w kolumnie pod hasłem "załatwianie spraw w Urzędzie" - podział spraw wg Wydziału - Wydział Gospodarki Nieruchomościami) lub w pokoju nr 128 w Urzędzie Miasta Piły wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości i złożyć go wraz z aktualnym odpisem z księgi wieczystej oraz potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł w Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły (pokój 134).

W przypadku osób fizycznych, które ubiegają się o 90% bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia, oprócz ww. dokumentów należy złożyć zaświadczenie o uzyskanych dochodach za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia (lub rozliczenie roczne PIT za 2010r.) wraz z oświadczeniem o wysokości miesięcznego wynagrodzenia na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia.

Zaznaczyć należy, że przyznanie obowiązkowych bonifikat w wysokości 90 % i 50 % jest możliwe tylko do dnia 9 sierpnia 2011r. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 stycznia 2010r. sygn. akt K 9/08 (Dz.U. Nr 21, poz. 109) art. 4 ust. 8 i 9 (w zakresie obligatoryjnych bonifikat) ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.) jest niezgodny z Konstytucją.

Termin składania wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upływa z dniem 31 grudnia 2012r.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Piły pokój nr 128 lub pod nr telefonu 67 21-04-220.

  Prezydenta Miasta Piły
  /-/ Piotr Głowski
   

wstecz