Szanowny interesancie, jeśli nie możesz osobiście zgłosić się do
Urzędu Miasta Piły, aby załatwić sprawę, skorzystaj z pomocy
ustanowionego przez siebie pełnomocnika!
Na podstawie art. 32 Kodeksu postępowania administracyjnego strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. W sprawach mniejszej wagi organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony. W przypadku wątpliwości, czy załatwiając sprawę można skorzystać z pełnomocnika, należy zasięgnąć informacji u urzędnika, który rozpatruje naszą sprawę.
Warto wiedzieć, że pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, a więc każda dorosła osoba. W sprawach urzędowych możemy więc wskazać dowolną osobę – tę, do której mamy zaufanie, że będzie rzetelnie nam pomagać.
Warunkiem załatwienia przez inną osobę naszej sprawy lub załatwienia przez nas sprawy innej osobie, jest posiadanie pisemnego pełnomocnictwa, które powinno zawierać:
Plik do pobrania:
Pełnomocnictwa udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu są zwolnione z opłaty skarbowej, jeśli jednak upoważnimy do załatwienia sprawy osobę obcą (nie z rodziny), to za pełnomocnictwo należy uiścić w kasie urzędu opłatę skarbową w kwocie 17 zł.
Pełnomocnik, załatwiając sprawę, nie musi posiadać przy sobie dowodu osobistego mocodawcy, ale musi posiadać pełnomocnictwo wraz z odcinkiem opłaty, jeśli jest wymagana, a także do wglądu własny dowód osobisty.