Uchwała Nr XLI/515/05
Rady Miasta Piły
z dnia 29 listopada 2005 roku
w sprawie utworzenia osiedla Zamość oraz nadania mu statutu
Na podstawie art. 5 ust. 2, art. 18 ust. 2 pkt. 7, art. 35 ust. 1, 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2001 r., Nr 142, poz. 1591; zm. 2002 r. Dz. U. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; zm. 2003 r. Dz. U. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568; zm. 2004 r. Dz. U. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759; zm. 2005 Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457) w związku z § 7 ust. 1 i § 8 uchwały Nr XI/123/03 Rady Miejskiej w Pile z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie Statutu Gminy Piła (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2003 r. Nr 171, poz. 3190), Rada Miasta Piły uchwala, co następuje:
§ 1
Tworzy się jednostkę pomocniczą gminy - osiedle Zamość.
§ 2
Nadaje się statut osiedlu Zamość w następującym brzmieniu:
STATUT OSIEDLA ZAMOŚĆ
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 3
- Osiedle ZAMOŚĆ, zwane dalej Osiedlem, jest samorządową jednostką pomocniczą Gminy Piła, zgodnie z postanowieniami art. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
- Osiedle obejmuje obszar, którego granice zaznaczone są na mapie stanowiącej integralną część statutu.
- Siedzibą organów Osiedla jest lokal przy ul. Wawelskiej 29.
Rozdział II
CELE I ZADANIA OSIEDLA
§ 4
Celem działania Osiedla i jego organów jest stworzenie mieszkańcom możliwości uczestniczenia w życiu wspólnoty, dla zaspokojenia ich zbiorowych potrzeb społeczno- gospodarczych. Osiedle winno oddziaływać na efektywność gospodarki miejskiej na swoim terenie.
§ 5
Do zakresu działania Osiedla należy:
- zapewnienie udziału mieszkańców w kształtowaniu stanowiska na temat spraw socjalno-bytowych, ochrony zdrowia, kultury, kultury fizycznej i turystyki oraz edukacji - związanych z obszarem Osiedla
- analizowanie sytuacji Osiedla w zakresie infrastruktury technicznej oraz precyzowanie priorytetów
- wypowiadanie się w kwestii kształtowania przestrzeni Osiedla
- inicjowanie i organizowanie na terenie Osiedla wspólnych przedsięwzięć na rzecz:
- mieszkańców potrzebujących pomocy ze względu na wiek, stan zdrowia, sytuację życiową,
- poprawy stanu sanitarnego, porządku i estetyki Osiedla,
- umocnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Osiedla, poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej,
- wzbogacenia infrastruktury Osiedla,
- współdziałania z radnymi Rady Miasta Piły, radnymi Rady Powiatu Pilskiego oraz radnymi Sejmiku Samorządowego Województwa Wielkopolskiego, wybranymi z terenu Osiedla, a także z właściwymi organami samorządu terytorialnego, w celu obustronnej wymiany informacji.
§ 6
Rada Miasta może upoważnić Zarząd Osiedla do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.
§ 7
Organy Osiedla mogą występować do organów Gminy Piła i gminnych jednostek organizacyjnych o udzielenie informacji dotyczących Osiedla.
Rozdział III
ORGANIZACJA I ZADANIA ORGANÓW JEDNOSTKI
§ 8
- Organami Osiedla są:
- Rada Osiedla,
- Zarząd Osiedla.
- Kadencja organów trwa 4 lata.
- Członkowie organów Osiedla pełnią swą funkcję społecznie.
§ 9
- Rada Osiedla jest organem uchwałodawczym w Osiedlu.
- W skład Rady Osiedla wchodzi 15 członków.
- Do właściwości Rady Osiedla należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania Osiedla.
- W szczególności do właściwości Rady Osiedla należą:
- wybór i odwołanie Zarządu Osiedla, jego poszczególnych członków oraz udzielenie Zarządowi Osiedla absolutorium,
- występowanie do Prezydenta Miasta Piły i Rady Miasta z wnioskami i opiniami dotyczącymi realizacji wszelkich funkcji Gminy Piła na terenie Osiedla,
- uchwalanie i przedstawianie Prezydentowi Miasta Piły propozycji preliminarza do projektu budżetu miasta w części dotyczącej Osiedla oraz przyjmowanie sprawozdania Zarządu Osiedla o realizacji gospodarki finansowej,
- stanowienie o kierunkach działania Zarządu Osiedla i przyjmowanie rocznych sprawozdań z jego działalności oraz realizacji uchwał Rady Osiedla,
- wyrażanie opinii dotyczących założeń do projektu planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla.
- Rada Osiedla może powołać komisje problemowe.
§ 10
- Zarząd Osiedla jest organem wykonawczym Osiedla.
- W skład Zarządu Osiedla wchodzą: przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz, skarbnik oraz członkowie Zarządu (od 1 do 3 osób).
- Do zadań Zarządu Osiedla należy w szczególności:
- przygotowywanie projektów uchwał Rady Osiedla w sprawie wniosków i opinii dotyczących realizacji funkcji Gminy na terenie Osiedla,
- przygotowywanie projektu preliminarza budżetowego oraz gospodarowanie środkami finansowymi i częścią mienia komunalnego, jeśli zostanie przekazane do zarządzania i korzystania,
- wykonywanie uchwał Rady Osiedla, realizowanie zadań przyjętych przez Radę Osiedla jako kierunki działania Zarządu Osiedla,
- wspieranie i organizowanie inicjatyw społecznych w Osiedlu zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców poprzez rozwój infrastruktury społecznej i technicznej,
- współpraca z instytucjami działającymi na rzecz upowszechniania kultury i kultury fizycznej, umacniania bezpieczeństwa, poprawy stanu sanitarnego Osiedla, ochrony środowiska oraz infrastruktury,
- przedkładanie Radzie Osiedla rocznego sprawozdania z wykonania jego uchwał oraz z prac organu wykonawczego - w terminie do końca maja każdego roku,
- informowanie mieszkańców Osiedla w sposób zwyczajowo przyjęty o wszystkich sprawach istotnych dla Gminy Piła i osiedla Zamość,
- rozpatrywanie wszelkich innych spraw, pozostających w zakresie działania organów Osiedla i niezastrzeżonych do właściwości Rady Osiedla,
- utrzymywanie stałego kontaktu z mieszkańcami.
Rozdział IV
TRYB PRACY ORGANÓW OSIEDLA
§ 11
- Rada Osiedla wybiera Przewodniczącego Rady Osiedla Wiceprzewodniczącego Rady Osiedla.
- Przewodniczący Rady Osiedla organizuje pracę Rady prowadzi jej obrady i reprezentuje ją na zewnątrz. Przewodniczący Rady Osiedla ma do pomocy Wiceprzewodniczącego.
- Rada Osiedla obraduje na posiedzeniach otwartych i rozstrzyga w drodze uchwał sprawy pozostające w zakresie działania.
- Posiedzenie Rady Osiedla zwoływane jest przez jej Przewodniczącego w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż jeden raz w kwartale.
- Przewodniczący Rady Osiedla zwołuje jej posiedzenie także na pisemny wniosek co najmniej 50 mieszkańców uprawnionych do udziału w wyborach do Rady Osiedla lub na wniosek wszystkich radnych Rady Miasta z terenu Osiedla na dzień przypadający w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku.
- O miejscu i terminie zwołania posiedzenia Rady Osiedla oraz porządku obrad zawiadamia jej Przewodniczący w sposób zwyczajowo na tym Osiedlu przyjęty co najmniej na 5 dni przed wyznaczonym terminem.
- Rada Osiedla jest władna podejmować uchwały, jeśli uczestniczy w niej co najmniej połowa składu Rady.
- Uchwały Rady Osiedla zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, odrębny tryb głosowania obowiązuje przy wyborach bądź odwołaniu organów Osiedla lub ich poszczególnych członków.
- Posiedzenie Rady Osiedla prowadzi Przewodniczący Rady Osiedla, a w przypadku jego nieobecności - Wiceprzewodniczący.
- O terminie obrad Rady Osiedla zawiadamia się Prezydenta Miasta Piły, Radę Miasta i radnych z terenu Osiedla.
- Szczegółowy tryb pracy Rady Osiedla Zamość określi jej regulamin.
§ 12
- Zarząd Osiedla działa kolegialnie na posiedzeniach zwoływanych w miarę potrzeb.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności - Wiceprzewodniczący, podając termin i miejsce obrad do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Osiedla.
- Obrady Zarządu Osiedla są prawomocne, gdy uczestniczą w nich co najmniej cztery osoby spośród wybranego składu Zarządu.
- Rozstrzygnięcia Zarządu Osiedla zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
- Tryb pracy Zarządu Osiedla Zamość określi jego regulamin.
§ 13
- Miejsce obrad Rady i Zarządu Osiedla wskazują ich Przewodniczący.
- Obrady organów Osiedla, są protokołowane; protokoły podpisuje Przewodniczący oraz protokolant.
Rozdział V
MIENIE KOMUNALNE I GOSPODARKA FINANSOWA OSIEDLA
§ 14
- Organy Osiedla zarządzają mieniem komunalnym, które Rada Miasta może przekazać Osiedlu do korzystania na wniosek Rady Osiedla.
- Przekazanie majątku i określenie zasad korzystania z mienia następuje w drodze uchwał Rady Miasta.
§ 15
- Osiedle prowadzi gospodarkę finansową w ramach budżetu Gminy.
- Środki finansowe w dyspozycji Osiedla stanowią:
- środki określone w budżecie Gminy,
- środki pochodzące z darowizn lub przedsięwzięć podjętych przez organy Osiedla, zgodnie z przepisami prawa oraz zapisami statutu Osiedla.
- Gospodarkę finansową Osiedla realizuje Zarząd Osiedla zgodnie z :
- zapisami uchwały budżetowej Gminy Piła,
- uchwałami Rady Osiedla określającymi kierunki działania Zarządu Osiedla i środki przeznaczone na realizację działalności.
- Zarząd Osiedla składa Prezydentowi Miasta Piły sprawozdanie finansowe w okresach rocznych oraz na każdorazowe żądanie Skarbnika Miejskiego lub osoby przez niego upoważnionej.
- Roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią Skarbnika Miejskiego na temat gospodarki finansowej Osiedla są obowiązkowym składnikiem rocznego sprawozdania z wykonania uchwał oraz prac Zarządu Osiedla przedkładanego Radzie Osiedla i stanowią podstawę udzielenia Zarządowi Osiedla absolutorium za prawidłowość gospodarki finansowej.
- Nieudzielenie absolutorium jest równoznaczne z wnioskiem o odwołanie Zarządu przez Radę Osiedla rozpatrywanym na zebraniu zwołanym po upływie co najmniej 14 dni.
Rozdział VI
ZASADY WYBORCZE
§ 16
- Pierwsze jak i kolejne wybory do Rady Osiedla zarządza Prezydent Miasta Piły. Wybory przeprowadza się w dniu przypadającym nie później niż 3 miesiące po upływie kadencji.
- Kalendarz wyborczy Prezydent Miasta Piły przekazuje celem rozplakatowania w sposób zwyczajowo na terenie Osiedla przyjęty - dotychczasowym organom samorządu Osiedla, a przy pierwszych wyborach przedstawicielowi grupy inicjatywnej.
§ 17
- Prawo wybierania i kandydowania do Rady Osiedla przysługuje stałym mieszkańcom osiedla, uprawnionym do głosowania w wyborach do rad gmin.
- Spis wyborców sporządza Urząd Miasta na zasadach określonych w ustawie z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. 03 r. Nr 159 poz. 1547 ze zmianami).
- Od 10 dnia przed dniem wyborów Gmina wykłada do publicznego wglądu spisy wyborców w swej siedzibie, przez 3 dni po 2 godziny dziennie, w godzinach dogodnych dla wyborców.
- Uwagi bądź reklamacje rozpatruje organ, który spis sporządził, w ciągu trzech dni od daty ich otrzymania.
§ 18
- Osiedlową Komisję Wyborczą powołuje i rozwiązuje Prezydent Miasta Piły.
- W skład Komisji wchodzi 15-18 wyborców z terenu Osiedla; funkcje pełnione są społecznie.
- Członek Komisji nie może kandydować do Rady Osiedla.
- W przypadku utworzenia na terenie Osiedla obwodów głosowania, komisje obwodowe tworzy ze swego składu Osiedlowa Komisja Wyborcza.
§ 19
Do zadań osiedlowej Komisji Wyborczej należy:
- powołanie obwodowych komisji wyborczych,
- rejestrowanie prawidłowo zgłoszonych kandydatów do Rady Osiedla,
- ogłaszanie list zarejestrowanych kandydatów,
- przeprowadzenie głosowania w Osiedlu (obwodach),
- ustalenie i opublikowanie w sposób zwyczajowo na terenie Osiedla przyjęty - wyników wyborów oraz przekazanie ich Radzie Miasta Piły,
- wykonywanie innych czynności zgodnych z uchwałą, niezbędnych dla prawidłowego przeprowadzenia wyborów do Rady Osiedla.
§ 20
- Kandydatów do Rady Osiedla zgłasza się do Osiedlowej Komisji Wyborczej nie później niż 14 dni przed terminem wyborów.
- Zgłoszenie musi zawierać:
- imię, nazwisko i miejsce zamieszkania kandydata,
- imiona, nazwiska, adresy oraz nr PESEL co najmniej 10 osób uprawnionych do głosowania, udzielających kandydatowi poparcia,
- podpisane oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie,
- imię, nazwisko, adres i podpis osoby odpowiedzialnej za prawidłowość i rzetelność danych wskazanych w punkcie 2.
- podpisane oświadczenie kandydata, w którym stwierdza, że:
- nie był karany za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego oraz
- nie wydano wobec niego prawomocnego wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego.
- Alfabetyczny spis zgłoszonych prawidłowo kandydatów Osiedlowa Komisja Wyborcza ogłasza w sposób zwyczajowo na terenie Osiedla przyjęty nie później niż 12 dni przed wyborami.
§ 21
- O miejscu i terminie przeprowadzenia głosowania zawiadamia Prezydent Miasta Piły, w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Osiedla co najmniej na 21 dni przed terminem wyborów.
- Głosowanie odbywa się bez przerwy w godzinach określonych w zawiadomieniach Prezydenta Miasta Piły.
- Środki techniczne i organizacyjne niezbędne do sprawnego przeprowadzenia wyborów oraz lokal wyborczy (bądź lokale) zapewnia Osiedlowej Komisji Wyborczej - Prezydent Miasta Piły.
§ 22
- Wyborca otrzymuje opatrzoną pieczęcią Komisji Wyborczej kartę do głosowania w oparciu o spis wyborców oraz dokument tożsamości.
- Wyborca potwierdza otrzymanie karty własnym podpisem w rubryce spisu na to przeznaczonej.
- Wyborca głosuje przez postawienie znaku "x" w kratkach z prawej strony obok nazwisk kandydatów, na których głosuje.
- Oddany głos jest ważny, jeśli liczba znaków "x" nie jest większa, niż liczba miejsc mandatowych w Osiedlu.
- Nieważne są karty całkowicie przedarte, inne niż ustalono, pozbawione pieczęci Komisji Wyborczej.
§ 23
- Niezwłocznie po zakończeniu głosowania Osiedlowa Komisja Wyborcza przystępuje do ustalenia wyników głosowania i wyborów.
- Do ważności wyborów niezbędny jest udział co najmniej 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców Osiedla. Jeżeli nie stwierdzi się ważności wyborów następne mogą się odbyć nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy.
- W przypadku głosowania w obwodach Komisje Obwodowe dokonują przeliczenia głosów, sporządzają dwa protokoły z ustalenia wyników głosowania w obwodach i przekazują jeden z nich wraz z kartami do głosowania do Osiedlowej Komisji Wyborczej, która następnie ustala wyniki wyborów.
- Drugi protokół z ustalenia wyników głosowania w obwodzie podpisany przez członków Obwodowej Komisji Wyborczej podaje się niezwłocznie do wiadomości wyborców przez wywieszenie w siedzibie Komisji.
- Osiedlowa Komisja Wyborcza sporządza i podpisuje zbiorczy protokół z wyborów do Rady Osiedla w dwóch egzemplarzach, z których jeden podaje niezwłocznie do wiadomości wyborców przez wywieszenie w siedzibie Komisji, a drugi przekazuje w najszybszym możliwym terminie - Radzie Miasta Piły.
- Za wybrane w skład Rady Osiedla uważa się osoby, które uzyskały w wyborach kolejno największą liczbę głosów.
- W przypadku osiągnięcia przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów sytuującej ich na ostatnim miejscu mandatowym, o rozdziale mandatów decyduje losowanie.
§ 24
- Pierwsze zebranie nowo wybranej Rady Osiedla zwołuje Prezydent Miasta Piły w ciągu dwóch tygodni od dnia wyborów.
- Do czasu wyboru Przewodniczącego Rady Osiedla, pierwszemu zebraniu Rady przewodniczy jeden z jej najstarszych członków.
- Rada Osiedla wybiera ze swego grona Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego bezwzględną większością głosów wybranego składu Rady Osiedla w głosowaniu tajnym. Funkcji tych nie można łączyć z funkcją członka Zarządu Osiedla.
§ 25
- Rada Osiedla wybiera Zarząd Osiedla w liczbie od 5-7 osób spośród członków Rady lub spoza składu Rady, w ciągu sześciu miesięcy od daty wyborów.
- Rada Osiedla wybiera Przewodniczącego Zarządu Osiedla bezwzględną większością głosów wybranego składu Rady w głosowaniu tajnym.
- Rada Osiedla wybiera pozostałych członków Zarządu bezwzględną większością głosów wybranego składu Rady w głosowaniu tajnym.
- Zarząd Osiedla konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu zwołanym przez Przewodniczącego Zarządu.
§ 26
Jeżeli Rada Osiedla nie dokona wyboru Zarządu Osiedla w terminie określonym w § 25 ust. 1, ulega rozwiązaniu z mocy prawa.
§ 27
- Rada Osiedla może odwołać Zarząd Osiedla lub jego poszczególnych członków, w przypadku gdy:
- naruszone są postanowienia Statutu Osiedla,
- nie wykonywane są obowiązki Zarządu Osiedla.
- Pisemny wniosek w tej sprawie wymaga uzasadnienia co najmniej 1/4 wybranego składu Rady Osiedla.
- Uchwała w sprawie odwołania Przewodniczącego Zarządu lub całego składu Zarządu Osiedla podejmowana jest bezwzględną większością głosów wybranego składu Rady, w głosowaniu tajnym.
- Uchwała w sprawie odwołania Wiceprzewodniczącego lub poszczególnych członków Zarządu Osiedla podejmowana jest zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy wybranego składu Rady Osiedla, w głosowaniu tajnym.
§ 28
Wygaśnięcie mandatu i uzupełnienie składu Rady Osiedla następuje w oparciu o zapisy ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. 03 r. Nr 159, poz. 1547 ze zmianami).
Rozdział VII
NADZÓR NAD DZIAŁALNOŚCIĄ OSIEDLA
§ 29
Nadzór nad działalnością Osiedla sprawowany jest na podstawie kryteriów zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności.
§ 30
Organami nadzoru nad działalnością Osiedla są: Rada Miasta, Komisja Rewizyjna Rady Miasta, Prezydent Miasta, Sekretarz Miejski, a w sprawach finansowych - Skarbnik Miejski.
§ 31
- Organy nadzoru mają prawo żądania niezbędnych informacji, danych i wyjaśnień dotyczących funkcjonowania Osiedla, dokonywać wizytacji jego jednostek organizacyjnych oraz uczestniczyć w posiedzeniach jej organów.
- Do wykonywania czynności o jakich mowa w ust. 1 organy wymienione mogą delegować swoich przedstawicieli.
§ 32
- W razie powtarzającego się naruszenia prawa przez Radę Osiedla, Rada Miasta, na wniosek Prezydenta Miasta może w drodze uchwały rozwiązać Radę Osiedla.
- Rozwiązanie Rady Osiedla równoznaczne jest z rozwiązaniem wszystkich organów Osiedla.
- Jeżeli powtarzającego się naruszenia prawa dopuszcza się Zarząd Osiedla, Prezydent Miasta wzywa Radę Osiedla do zastosowania niezbędnych środków, a jeżeli wezwanie nie odnosi skutku, występuje do Rady Miasta o rozwiązanie Zarządu Osiedla.
- W przypadku podjęcia przez Radę Miasta uchwały o rozwiązaniu Rady Osiedla lub Zarządu Osiedla, Prezydent Miasta wyznacza osobę, która pełni funkcję rozwiązanych organów Osiedla, nie dłużej jednak, niż do końca ich kadencji.
Rozdział VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 33
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Piły.
§ 34
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Piły oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
|
PRZEWODNICZĄCY RADY MIASTA PIŁY
/-/ Andrzej Czapiewski |