Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urzędu Miasta Piły (Archiwum)
Bip - Strona główna

Rada Miasta

Urząd Miasta

Oświadczenia majątkowe

Załatwianie spraw w Urzędzie

Ogłoszenia i komunikaty »

Prawo lokalne

Przetargi na nieruchomości i ruchomości gminne

Konkursy ofert

Zagospodarowanie przestrzenne

Nabór na stanowiska

Jednostki organizacyjne

Jednostki pomocnicze-Osiedla »

Budżet i mienie Gminy

Raporty o stanie Gminy Piła »

Organizacje pozarządowe

Strategie i programy »

Ochrona środowiska

Informacja publiczna

Konsultacje z mieszkańcami »

Spisy Powszechne

Wybory Powszechne

Zgromadzenia publiczne

Działalność lobbingowa

Polityka prywatności »

Ochrona Danych Osobowych »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza »

Dostępność

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych »

walidacja css walidacja html
Strona główna » Strategie i programy rozwojowe » Turystyka i rekreacja

Strategie i programy rozwojowe: Turystyka i rekreacja

PROGRAM ROZWOJU TURYSTYKI I REKREACJI W PILE

Turystyka staje się coraz znaczniejszą dziedziną rozwoju gospodarczego. Rozwój różnych typów usług turystycznych może w istotnym stopniu wpłynąć na wzrost obrotów handlowych, dochodów budżetowych, przyspieszyć restrukturyzację gospodarki oraz zmnieszyć bezrobocie.

Region pilski z racji występowania licznych walorów przyrodniczych, atrakcji turystycznych został zakwalifikowany do regionów charakteryzujących się wysoką atrakcyjnością turystyczną. Piła może stanowić dogodną bazę z uwagi na rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz atrakcyjne położenie.

Zarząd Miejski w Pile podjął inicjatywę zintegrowania swoich działań wspólnie z działaniami gmin otaczającymi Piłę. Powołany został Mikroregion Pilski w skład którego weszły gminy: Kaczory, Ujście, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo, Trzcianka, Krajenka. Przedstawiciele Zarządów i Rad Gmin spotykali się wielokrotnie podejmując inicjatywy mające na celu m.in. rozwój turystyki i rekreacji (inwentaryzacja infrastruktury, bazy turystycznej, wspólna promocja Mikroregionu).

W listopadzie 1997r. powołana została przez Prezydenta Miasta Piły Rada Programowa rozwoju turystyki i rekreacji w skład której weszli przedstawiciele : biur podróży; hotelu Rodło; Wydz. Ochrony Środowiska oraz Wydz. Kultury i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w Pile; Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile; Wydz. Architektury , Wydz. Kultury i Sportu oraz Wydz. Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Pile.

W wyniku prac przedstawicieli Mikroregionu Pilskiego i Rady Programowej, zgodnie z założeniami “Strategii Rozwoju Województwa Pilskiego - Turystyka” , “Strategii Rozwoju - Piła 2000+” powstały zapisy “Programu rozwoju turystyki i rekreacji w Pile”. Program określa zadania do zrealizowania przez Gminę Piła, gminy Mikroregionu jak i podmioty gospodarcze działające komercyjnie.

Podstawą do rozpoczęcia działań jest podjęcie prac przygotowawczych, badawczych i planistycznych umożliwiających skonkretyzowanie i oszacowanie zadań inwestycyjnych.

W programie znalazły się zadania już rozpoczęte, zapisane w “Strategii Rozwoju - Piła 2000+”, ujęte w budżecie Gminy Piła na 1998r. jak również zadania nowe niezbędne dla rozwoju turystyki i rekreacji Piły i Mikroregionu. Traktując kompleksowo problematykę potrzeb ,może on stanowić materiał pomocniczy przy opracowywaniu budżetów gminy na kolejne lata. Realizacja zapisanych w nim zadań wymagać będzie systematycznych, długofalowych działań, popartych stałym monitorowaniem potrzeb rynku turystycznego oraz aktywną promocją Piły i Mikroregionu.

Założenia Programowe
  1. Piła i Mikroregion Pilski mają dogodne warunki dla rozwoju turystyki.
  2. Rozwój turystyki zależy nie tylko od inicjatywy władz samorządowych, ale także od inicjatywy osób prywatnych, koncepcji rozwoju turystyki dla Polski, zmian globalnych na rynku usług turystycznych. Uwarunkowany jest również realizacją “Strategii Rozwoju Województwa Pilskiego”, której zasadniczymi zapisami są:
    • aktywizacja promocji i działań marketingowych
    • przekształcenia infrastruktury turystycznej
    • wprowadzenie stosownych zmian organizacyjno-funkcjonalnych w kontekście obowiązujących przepisów i projektowanych unormowań prawno-ekonomicznych w sferze turystyki
  3. Program zawiera wytyczne, których realizacja leży w dużej mierze po stronie władz samorządowych, stąd nie ma w nim postanowień typu: “budowa ośrodków jeździeckich”, gdyż takie działanie należy do konkretnych inwestorów, lecz: “wspieranie inicjatywy prywatnej ukierunkowanej na powstanie atrakcyjnej bazy turystycznej i rekreacyjnej”.
  4. Program ma charakter otwarty. Turystyka jest dziedziną życia bardzo podatną na zmiany, dlatego każde opracowanie, poruszające się w tym polu działania musi być stale aktualizowane i weryfikowane. Otwarta formuła programu pozwala na ciągłe wnoszenie zmian i poszerzanie bazy informacji o Pile i Mikroregionie Pilskim.
  5. Program turystyki zawiera propozycje rozwoju rekreacji.
  6. Realizacja Programu pozwoli na osiągnięcie strategicznego dla gminy Piła celu- rozwoju turystyki przy udziale wielu zainteresowanych podmiotów.

Pliki do pobrania

   

wstecz