Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urzędu Miasta Piły (Archiwum)
Bip - Strona główna

Rada Miasta

Urząd Miasta

Oświadczenia majątkowe

Załatwianie spraw w Urzędzie

Ogłoszenia i komunikaty »

Prawo lokalne

Przetargi na nieruchomości i ruchomości gminne

Konkursy ofert

Zagospodarowanie przestrzenne

Nabór na stanowiska

Jednostki organizacyjne

Jednostki pomocnicze-Osiedla »

Budżet i mienie Gminy

Raporty o stanie Gminy Piła »

Organizacje pozarządowe

Strategie i programy »

Ochrona środowiska

Informacja publiczna

Konsultacje z mieszkańcami »

Spisy Powszechne

Wybory Powszechne

Zgromadzenia publiczne

Działalność lobbingowa

Polityka prywatności »

Ochrona Danych Osobowych »

Elektroniczna Skrzynka Podawcza »

Dostępność

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych »

walidacja css walidacja html
Strona główna » Ogłoszenia i komunikaty UM » Inf_20100212

Ogłoszenia i komunikaty UM: Inf_20100212

PREZYDENT
MIASTA PIŁY
 

INFORMACJA
Prezydenta Miasta Piły

w sprawie opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntów w 2010 r.

 

Informuję, iż zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z  2004r. Nr 261, poz. 2603 z późniejszymi zmianami) należną za 2010 r. opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego użytkownik wieczysty zobowiązany jest wnieść w terminie do 31 marca 2010 r.

Należne opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego można wpłacać na konto Urzędu Miasta Piły prowadzone przez Bank Pocztowy S.A./Oddział w Pile Nr 85 1320 1351 2222 0000 2000 0011 lub w kasach znajdujących się w Urzędzie Miasta Piły w od poniedziałku do piątku w godz. 745 - 1545.

Jednocześnie przypominam, iż zgodnie z art. 74 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 z późniejszymi zmianami) udzielana jest 50% bonifikata od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego:

  • osobom fizycznym, których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.

W celu uzyskania bonifikaty należy wypełnić dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Piły pod adresem: www.bip.um.pila.pl (w kolumnie pod hasłem „załatwianie spraw w Urzędzie” - podział spraw wg Wydziału - Wydział Gospodarki Nieruchomościami) lub w pokoju nr 128 w Urzędzie Miasta Piły wniosek o udzielenie bonifikaty i złożyć go wraz z dokumentem potwierdzającym dochód osiągnięty w 2009 r. i oświadczeniem o wysokości miesięcznego wynagrodzenia na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym w 2009 roku, w terminie do 31 marca 2010r. w Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły (pokój 134).

Informuję również o możliwości przesunięcia terminu płatności opłaty zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 z późniejszymi zmianami:

  • właściwy organ, na wniosek użytkownika wieczystego, złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności (do 17 marca włącznie), może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego.

Wszelkie informacje w sprawie opłat z tytułu użytkowania wieczystego można uzyskać:

  • pokój nr 126, I piętro, nr tel. (067) 2104205 - wysokość opłat rocznych z tyt. użytkowania wieczystego;
  • pokój nr 128, I piętro, nr tel. (067) 2104220 - bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, przesunięcie terminu płatności opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej;

Jednocześnie informuję, iż istnieje także możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ( Dz. U. z 2005r. Nr 175, poz. 1459 ze zm.).

Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności mogą wystąpić:

  • osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy (13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych;
  • osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy (13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.;
  • osoby fizyczne będące następcami prawnymi osób, o których mowa wyżej.

Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić również:

  • osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego;
  • spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości;
  • osoby fizyczne i prawne będące następcami prawnymi osób, o których mowa wyżej.

Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia.
Do ustalenia tej opłaty stosuje się odpowiednio przepisy art. 67 ust. 3a i art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). Opłatę z tytułu przekształcenia można uiścić jednorazowo lub na raty.
Rozłożenie opłaty na raty następuje na wniosek użytkownika wieczystego, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona cześć opłaty, rozłożonej na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Wierzytelność z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Ustawa przewiduje przyznanie obowiązkowych bonifikat od opłaty za przekształcenie:

  • Osobie fizycznej, której dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na jej wniosek, 90% bonifikaty od opłaty, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę.
  • Osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na ich wniosek, 50% bonifikaty od opłaty.
  • W odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, opłatę, obniża się o 50%.

Organ właściwy do wydania decyzji może udzielić na podstawie uchwały właściwej rady wyższej bonifikaty od opłaty.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz:

  • osób fizycznych będących w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa, albo ich następców prawnych,
  • spółdzielni mieszkaniowych lub ich następców prawnych, będących użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości, które uzyskały użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa.

Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stosuje się z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.

W celu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości należy wypełnić dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Piły pod adresem: www.bip.um.pila.pl (w kolumnie pod hasłem „załatwianie spraw w Urzędzie” - podział spraw wg Wydziału - Wydział Gospodarki Nieruchomościami) lub w pokoju nr 128 w Urzędzie Miasta Piły wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości i złożyć go wraz z aktualnym odpisem z księgi wieczystej oraz potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł w Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły (pokój 134).

W przypadku osób fizycznych, które ubiegają się o 90% bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia, oprócz ww. dokumentów należy złożyć zaświadczenie o uzyskanych dochodach za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia (lub rozliczenie roczne PIT za 2009r.) wraz z oświadczeniem o wysokości miesięcznego wynagrodzenia na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia.

Termin składania wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upływa z dniem 31 grudnia 2012r.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Piły pokój nr 128 lub pod nr telefonu (067) 21-04-220.

  Prezydent Miasta Piły
  /-/ Zbigniew Kosmatka
   

wstecz