Załącznik do Uchwały Nr XXIV/233/2000
Rady Miejskiej w Pile
z dnia 28 marca 2000r.

PRZEPISY PORZĄDKOWE

W ODNIESIENIU DO PRZEWOZU OSÓB I BAGAŻU

TAKSÓWKAMI OSOBOWYMI NA TERENIE MIASTA PIŁY

Obowiązują od dnia 1 maja 2000r.

 

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1

Ustala się zasady funkcjonowania taksówek osobowych na postojach, zwanych dalej taksówkami oznaczonymi zgodnie z Uchwałą Nr VI/41/99 Rady Miejskiej w Pile z dnia 19.01.99r. w sprawie wprowadzenia wymogu uzyskania zezwolenia na zarobkowy przewóz osób taksówką oraz zmieniającą Uchwałą Nr XIII/113/99 Rady Miejskiej w Pile z dnia 29.06.99r.

1. Taksówki mogą oczekiwać na pasażerów w miejscach do tego celu wyznaczonych i ograniczonych znakami: poczatek i koniec postoju TAXI lub zakreślonymi kopertami.

2. Taksówki na postojach TAXI oczekują na pasażerów wg kolejności przyjazdu na postój.

3. Na postoju pierwszeństwo w wyborze taksówki przysługuje pierwszej osobie w kolejce. Pasażer może dokonać swobodnego wyboru taksówki.

4. Taksówka może być zatrzymana i zajęta poza postojem jeżeli przepisy o ruchu drogowym tego nie zabraniają.

§ 2

Kierowca taksówki jest obowiązany wykonać zamówiony przewóz najkrótszą drogą, chyba że pasażer godzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda.

§ 3

1. Kierowca taksówki może przewozić pasażerów lub bagaż tylko po uprzednim włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru, niezwłocznie po zajęciu przez pasażera miejsca w taksówce; taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym jego swobodne odczytanie przez pasażera.

2. Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany niezwłocznie przełączyć taksmometr na pozycję - “zero”.

§ 4

Należność za przejazd taksówką określają wskazania taksometru; pasażer jest obowiązany uiścić należność nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu.

§ 5

1 Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany wydać rachunek za przejazd.

2. Rachunek powinien zawierać w szczególności datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczątkę z danymi identyfikacyjnymi przedsiebiorcy (imię, nazwisko, adres, nr boczny taksówki).

3. Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany do określenia w rachunku trasy przewozu.

§ 6

1. Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany przypomnieć o zabraniu bagażu oraz sprawdzić czy pasażer nie pozostawił w pojeździe jakichkolwiek przedmiotów.

2. W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera, kierowca taksówki postępuje w nim stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.

§ 7

Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu Cywilnego.

Rozdział 2

Przewóz osób

§ 8

1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, z którego korzysta, inne osoby na wolne miejsca, bez uiszczania za to dodatkowych należności.

2. Kierowca bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.

3. Należność za przejazd taksówką reguluje tylko pasażer; kierowca nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce, bez względu na okoliczności, w jakich korzystali oni z przejazdu.

§ 9

Zezwala się na przewóz dzieci tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważnia kierowcę do przewiezienia dziecka samego; w takim razie należność za usługę uiszczają rodzice lub opiekunowie z góry.

§ 10

Kierowca taksówki, w miarę możliwości, powinien uwzględnić pierwszeństwo przewozu osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.

§ 11

Kierowca taksówki ma prawo odmówić wykonania przewozu lub rozpoczęty przewóz przerwać wyłącznie jeżeli pasażer:
1/ zachowaniem swoim zdradza objawy odurzenia alkoholem lub innymi środkami odurzającymi,
2/ spożywa w taksówce alkohol lub inne środki odurzające,
3/ swoim zachowaniem uzasadnia obawę o zdrowie i życie kierowcy oraz uszkodzenie pojazdu lub jego zanieczyszczenie.

Rozdział 3

Przewóz bagażu w taksówce osobowej

§ 12

1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, bez uiszczenia dodatkowej należności, bagaż podręczny oraz za zgodą kierowcy psy lub inne małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zanieczyściły pojazdu, a ich ciężar i wielkość nie przekraczają dopuszczalnej ładowności pojazdu i nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy.

2. Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością, jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczą pola widzenia kierowcy i nie utrudnią prowadzenia pojazdu.

3. Z zachowaniem warunków określonych w ust. 1 i 2 dopuszcza się przewóz w szczególności nart z kijami, wózków dziecinnych, inwalidzkich składanych oraz - na ryzyko pasażera - m.in. telewizorów i radioodbiorników.

§ 13

1. Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz lub na dachu taksówki.

2. Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do napraw samochodów, a także butli gazowej będącej elementem instalacji gazowego zasilania pojazdu).

3. Dopuszcza się przewóz bagażu podręcznego wewnątrz taksówki z zachowaniem warunków, o których mowa w § 12 ust. 2.

§ 14

Zabrania się przewozu taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych w szczególności broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących przedmiotów cuchnących oraz zwłok i szczątków ludzkich.

Przepisy końcowe

§ 15

1. Kierowca taksówki jest obowiązany, na żądanie pasażera, udostępnić mu do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami.

2. W każdej taksówce powinna być zamieszczona widoczna informacja dotycząca:
- składników kalkulacji ceny,
- możliwości złożenia skargi na działalność do Prezydenta Miasta Piły,
- przepisów wprowadzających i regulujących oznakowanie taksówek.

3. Kierowcy w czasie jazdy, kiedy przewozi pasażera, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów.

4. Kierowca taksówki może umieścić w pojeździe wywieszkę o zakazie palenia tytoniu.

§ 16

Jeżeli w czasie trwania przewozu nastepuje zmiana taryf; np.: postoju, z dziennej na nocną lub odwrotnie, przekroczenie granicy strefy opłaty taryfowej, kierowca jest obowiązany każdorazowo przełączyć taksometr na odpowiednią taryfę i powiadomić o tym pasażera.

§ 17

W razie zaprzestania prowadzenia działalności polegającej na przewozie osób i bagażu taksówką, wymagane oznaczenie taksówki powinno być zlikwidowane.

 

 PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ W PILE

/-/ Lech Cabański